Vadkár – Mi a teendő vadászható állat okozta kár esetén?
Mit tehet az önkormányzat vadkár esetén?
Szeretnénk egy kis segítséget nyújtani a köznyelven ismert „vadkár” kérdése kapcsán, ugyanis sok megkeresést kap önkormányzatunk ilyen témában.
Mindenek előtt szükséges leszögeznünk, hogy az Önkormányzat semmilyen „vadkár” esetén nem rendelkezik megtérítési kötelezettséggel, továbbá nincs lehetősége a vad által okozott kár megtérítésének kikényszerítésére sem.
A félreértést sok esetben az okozza, hogy egyes speciális esetekben (kizárólag külterületen okozott kár esetén) szerepet kaphat a vadkár megtérítésének folyamatában a jegyző, de ez a szerep mindössze a vadászatra jogosult és a károsult között létrejött egyezség „jóváhagyására” (határozatba foglalására) korlátozódik. A jegyző közreműködését, azonban még ebben a speciális esetben is meg kell előznie a vadásztársaság írásbeli értesítésének.
Ki felel a vadkárért
A vadászható állat által okozott kárért való felelősség általános szabályát a Polgári Törvénykönyv adja meg. A vadászható állat által okozott kár megtérítéséért az a vadászatra jogosult tartozik felelősséggel, akinek a vadászterületén a károkozás történt! Ha a károkozás nem vadászterületen történt, a kárért az a vadászatra jogosult tartozik felelősséggel, akinek a vadászterületéről a vad kiváltott.
A vad által okozott kár esetén tehát minden esetben a vadászatra jogosult (vadásztársaság) tartozik felelősséggel, amin a különböző részletszabályok sem változtatnak.
A vadkár fajtái
A vadászati törvény a köznyelvben „vadkárként” használt fogalomnak két változatát különbözteti meg:
- A vadászati törvény szerinti „vadkár” a szűkebb kategória, ami csak a mező- és erdőgazdálkodáson belül merülhet fel.
- A „vadászható állat által okozott kár” a tágabb kategória, amibe a mező- és erdőgazdálkodáson kívül okozott károk tartoznak.
A kár bekövetkezését mindkét esetben a vadászatra jogosultnak kell jelezni, és amennyiben nem jön létre egyezség, mindkét esetben BÍRÓSÁGI úton lehet kikényszeríteni a kár megtérítését. A különbség abban áll, hogy a mező- és erdőgazdálkodásban okozott kár esetén a kár megtérítésének Bírósági úton való érvényesítését meg kell előznie a Jegyző által lebonyolított kárfelmérési eljárásnak.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a vadászatra jogosult is mentesülhet a felelősség alól, amennyiben bizonyítja, hogy a kárt ellenőrzési körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő.
Ezek alapján kérjük a károsultakat, hogy minden esetben a vadászatra jogosultat, tehát a vadásztársaságot, annak vezetőségét vagy elnökét keressék meg, lehetőleg írásos formában, mert ez kell legyen a legelső lépés a kár rendezése érdekében.
Természetesen tanácsadás kapcsán nyugodtan fordulhatnak önkormányzatunkhoz!