Borsodszentgyörgy csapadékvíz rendezése II. ütem

2021. 12. 20.
Borsodszentgyörgy Község Önkormányzata

TOP-2.1.3-16-BO1-2021-00080

Borsodszentgyörgy csapadékvíz rendezése II. ütem

  • A kedvezményezett neve: Borsodszentgyörgy Község Önkormányzata
  • A projekt címe: Borsodszentgyörgy csapadékvíz rendezése II. ütem
  • A projekt azonosító száma: TOP-2.1.3-16-BO1-2021-00080
  • A szerződött támogatás összege: 195 548 693 Ft
  • A támogatás mértéke: 100%
  • A projekt befejezésének dátuma: 2023. október 15.
  • A megépített csapadék csatorna hossza: 3109 m
  • A projekt tartalmának bemutatása:

A 2019-es évben megvalósult „Csapadékvíz elvezetés – I. ütem” után kézenfekvő volt, hogy a hirtelen lezúduló csapadékvíz levezetés a település többi szakaszán is megoldott legyen. Így 2021 elején újabb pályázat benyújtását követően az immár nyertes „TOP-2.1.3-16-BO1-2021-00080” pályázat keretében folytattuk a rendszer kiépítését. Így mint egy komplex rendszer működhet a vízelvezetés az új árokhálózatnak köszönhetően.

A majd 200 millió forint értékű projekt során nagyságrendileg 3109 fm új árokszakasz épült a településen, elsődlegesen a Szentgyörgy út két oldalán, valamint a Parád út több szakaszán. Ahogy korábban is, az érintett útszakaszok mellett előre gyártott betonelemeket építettek az árkokba, megkönnyítve így a víz elfolyását, és a karbantartási munkákat, vagyis az árkok kitisztítását. Beton fedlapokat helyeztek az árkok fölé – egyes helyeken nyitott, rácsos elemeket valamint víznyelőket – , amelyek hídként funkcionálnak az ingatlanokra történő behajtásnál. A betonelemek a felmérések és tervek alapján széles mérettartományban készültek és kerültek felhasználásra.

A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg. A beruházást követően a mostanában egyre gyakoribb hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadék elvezetése biztonsággal megoldódott a faluban, megelőzve a lokális árvíz kialakulását. A meglévő útburkolatok, járdák elhelyezkedése és lejtésviszonyai, valamint az egyéb közművek elhelyezkedései miatt a csapadékvizek gyűjtését és elvezetését nyílt árkok kialakításával valósítottuk meg.

A kapubejárók alatt betonáteresz illetve fedlappal ellátott mederelemek kerültek elhelyezésre. A mederburkolatok KV20/200, KV30/200 és KV40/200 előre gyártott mederelemből illetve D30 és D40-es beton átereszekből kerültek kivitelezésre. Egy szakaszon még ettől is nagyobb KV60/200 as mederelemmel került kialakításra az új rendszer. A betonelemek alá 10 cm vastag homokos-kavics ágyazat készítése volt szükséges a mű állékonysága érdekében.

SAJTÓKÖZLEMÉNY

A község elhelyezkedésénél fogva a környező völgyekből lefolyó csapadékvíz gyűjtőhelye, ezért nagyobb esőzések esetén hordalékkal töltődnek fel a meglévő árkok. Ezek tisztítása válik könnyebbé a Borsodszentgyörgy Község Önkormányzata által elnyert TOP-2.1.3-16-BO1-2021-00080 számjelű, Borsodszentgyörgy csapadékvíz rendezése II. ütem nevű európai uniós pályázatnak köszönhetően. Az 195 548 693 forint európai uniós támogatás segítségével, a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg a településen a csapadékvíz rendezése.

Tervezett felszíni vízelvezető rendszer

A meglévő útburkolatok, járdák elhelyezkedése és lejtésviszonyai, valamint az egyéb közművek elhelyezkedései miatt a csapadékvizek gyűjtését és elvezetését nyílt árkok kialakításával tervezik. A csatornákat, ahol a meglévő közművek és utak helyzete lehetővé teszi nyílt árokkal képezik ki. A meglévő útburkolatok és járdák alatt átereszeket terveznek. A mederburkolást előre gyártott mederelemekből tervezik megoldani. Az előre gyártott elemek alá 10 cm vastag homokos-kavics ágyazat készítése szükséges a mű állékonysága érdekében.

Nyílt árok kialakítása

A mederburkolást vasbeton mederburkoló elemekkel tervezik kialakítani. A mederelemmel burkolt árok esztétikus képet mutat. Kis lejtések mellett is jó a vízszállító képessége.

Kapubejárók, átereszek kialakítása:

A kapubejárókat a meglévő telkek kapubejáróinál fedlapok beépítésével tervezik kialakítani, melyek 5,0 m szélességben készülnek. A tervezett vízelvezető árok hálózat kiépítése a meglévő árokhálózat nyomvonalában történik, valamennyi ingatlanhoz új kapubejáró került betervezésre. Az út alatti beton átereszek homokos kavics feltöltése felett 20 cm soványbeton + 5 cm AC22 kötőréteg + 5 cm AC11 kopóréteg szerkezettel kerülnek kialakításra, támfalas jelleggel.

További információ kérhető:

Nyugat-Borsodi Területfejlesztési Nonprofit Kft.
Telefon: +36/48-571-132
elektronikus postacím: titkarsag@nybtf.hu;
www.nybtf.hu

Medervédelem:

A Szentgyörgy-patak esetében, ahol a csapadékvíz elvezető árok becsatlakozik, mivel a patak betonlap burkolattal épült, külön medervédelem nem szükséges, azonban hidak környezetében meglévő burkolatok helyreállítása tervezett.

A Teresznek-patakon a patak medrét a csatlakozás környezetében a rézsűvédelem érdekében és a kimosódások elkerülése végett 3-3 méter szélességben 30 cm vtg. betonba rakott terméskő burkolattal, előtte-utána 20 cm vastagságban 2-2 méter szélességben kőszórással tervezik biztosítani a Parád utcai árokok becsatlakozásoknál.

A tervezett vízelvezető létesítmények:

A tervezett csapadékvíz elvezető létesítmények a Borsodszentgyörgy, Szentgyörgy utca 269, illetve 270 hrsz-ú belterületi szakaszának mindkét oldalán a Szentgyörgy-patakig, valamint a Parád utca 467 hrsz-ú, illetve a 424 hrsz-ú szakaszán valósulnak meg.

A meglévő útburkolatok, járdák elhelyezkedése és lejtésviszonyai, valamint az egyéb közművek elhelyezkedései miatt a csapadékvizek gyűjtését és elvezetését zömében nyílt árkok kialakításával tervezik. Ahol a közművek elhelyezkedése nem teszi lehetővé a nyíl árok kialakítását, ott egyes helyeken zárt csatorna is épülhet.

A meglévő útburkolatok és járdák alatt O30-as, O40-es, O50-es és 60-as beton átereszeket terveznek. A kapubejárók kialakítása fedlappal történik.

További információ kérhető:

Nyugat-Borsodi Területfejlesztési Nonprofit Kft.
Telefon: +36/48-571-132
elektronikus postacím: titkarsag@nybtf.hu;
www.nybtf.hu