október 23. – nemzeti ünnepünk

Az ‘56-os forradalomra és szabadságharcra emlékeztünk

Történeti áttekintés

Az 1956-os népfelkelésként is ismert szabadságharc a XX. századi magyar történelem talán legjelentősebb eseménye volt. Egyszerre jelentett a sztálinista terror elleni forradalmat és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharcot. Békés tüntetésként indult, mely a kommunista pártvezetés ellenséges reakciója és a tömegre leadott véres sortűz hatására még aznap éjjel fegyveres felkeléssé nőtte ki magát.

A függetlenségért és a teljes magyar államvezetés átszervezéséért harcoló hazafiak hősies kitartása nagyon hatékonynak bizonyult a szovjetek ellen. Az orosz tankok egymás után semmisültek meg Pest szűk utcáiban a felkelők molotov-koktéljaitól. A győzelemmel elindult a szovjet csapatok visszavonulása, és vele párhuzamosan a többpártrendszer visszaállítása és az ország demokratikus átalakulása.

Ám a kezdeti hajlandósága után Moszkva meggondolta magát, és november 4-én a Szovjetunió hadüzenet nélkül megtámadta Magyarországot, majd november 11-én hatalmas túlerővel végleg leverte a forradalmat.

“Azért a víz az úr!”

Az ‘56-os forradalom bukását követő évtizedekben brutális megtorlás és a magyar nép elnyomása következett, de a pártállami hatalom végül mégis összeomlott, elérkezett a rendszerváltás ideje. 1989 október 23-óta nemzeti ünnepünk, mely egyszerre állít emléket az 1956-os forradalom kitörésének és a Magyar Köztársaság kikiáltásának.

Ünnepi programunk

Október 23-án, vasárnap mi is megünnepeltük az ‘56-os események évfordulóját Borsodszentgyörgyön.

Az ünnepi programot Farkas Dávidné nyitotta meg, majd a Borsodszentgyörgyi Népdalkör közreműködésével közösen elénekeltük a himnuszt. Ezt követően Nikodém Kornél polgármester úr mondott ünnepi beszédet, akit az ÓMI Zenés Színház fellépői követtek énekkel és prózával.

A megemlékezés a főtéren lévő kopjafák koszorúzásával és a szózat közös eléneklésével zárult.

Magyarország az otthonunk, a közös kincsünk és jövőnk. Tiszteljük, szeressük és őrizzük meg értékeit, és ha kell harcoljunk szabadságáért, ahogyan ‘56 hősei is tették.

Köszönjük a szervezők és fellépők munkáját!

 

A koszorúzáson résztvevő szervezetek:

Koszorúzott:

  • Borsodszentgyörgy Község Önkormányzata

Az emlékezés virágait helyezte el:

  • Az Önkormányzati képviselő-testület
  • A Szent György Katolikus Általános Iskola és Óvoda
  • A Borsodszentgyörgy Közéletéért Egyesület
  • Az Egyházi képviselő-testület
  • A Borsodszentgyörgyi Népdalkör
  • A Nefelejcs Nyugdíjas Klub
  • A Borsodszentgyörgyi Polgárőr Egyesület
  • A Borsodszentgyörgyi Sport Egyesület
  • A Borsodszentgyörgy Közbiztonságáért Polgárőr Egyesület

GALÉRIA


 

Szintén kedvelheted...