Tájékoztató a kutak bejelentésével és engedélyezésével kapcsolatban
Tisztelt Lakosok!
Sajnos az interneten nagyon sok álhír, valamint téves és hiányos információ terjed a házi kutak bejelentésével kapcsolatban, ami zavart kelt.
A JELENLEG HATÁLYOS jogszabályi előírások alapján, minden kút – függetlenül a mélységétől, a létesítésének idejétől – bejelentés-köteles,
AZONBAN a közeljövőben várható olyan törvénymódosítás, amely az 50 méternél nem mélyebb kutakra eltörli a bejelentési kötelezettséget.
Fentiekre tekintettel érdemes türelemmel lenni, és megvárni a törvényalkotási folyamat végét, mivel a bejelentés – egyes hírekkel ellentétben – nem biztos, hogy teljesen költségmentes. A bejelentéssel kapcsolatos eljárás valóban illetékmentes, viszont a bejelentési adatlap kitöltéséhez szükség van olyan adatokra, amit arra jogosult szakember által elkészített dokumentációból lehet megismerni. Ez utóbbi dokumentáció elkészítése nem ingyenes.
Az említett törvénymódosítási folyamat eredményéről tájékoztatni fogjuk a lakosságot, addig is kérjük, hogy legyenek türelemmel.
Természetesen, aki rendelkezik a saját kútjára vonatkozó megfelelő dokumentációval, és szeretné azt bejelenteni, ügyintézési időben bármikor megteheti a Hivatalban átvehető formanyomtatványon keresztül.
Köszönettel:
Borsodszentgyörgy Község Önkormányzata
Részletes tájékoztató az ásott vagy fúrt kutak bejelentésével és engedélyezésével kapcsolatban
Tájékoztatni kívánjuk Önöket arról, hogy amennyiben ingatlanaik fúrt, vagy ásott kúttal rendelkeznek, úgy azok utólagos vízjogi engedélyezési eljárását a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény szerint 2023. december 31. napjáig kezdeményezhetik.
A kutak bejelentésének és engedélyezésének célja az, hogy a településen található vízilétesítmények szabályszerűen regisztrálva legyenek, a kutak adatai nyilvántartásba vételre kerüljenek, mely nyilvántartás alapján önkormányzatunk eleget tud tenni az illetékes vízügyi hatóságok felé az évente esedékes adatszolgáltatási kötelezettségének. A vízügyi szervek az adatokat a vízkészletekkel való fenntartható gazdálkodás és a felszín alatti vizek minőségi állapotának nyomon követése érdekében használják fel. Az engedélyezés másik célja a kúttulajdonosok érdekeinek védelme, hiszen a bejelentési eljárás alkalmával egyértelműsíthető majd, hogy a kút valóban megfelelő helyen és műszaki állapotban van.
Úgy véljük, fontos felhívnunk a Tisztelt Kúttulajdonosok figyelmét arra, hogy a kutak engedélyezésének ügyét az Országgyűlés és szakigazgatási szervei már évek óta tárgyalják, a jelenleg hatályos határidő több alkalommal történ módosítást követően került meghatározásra, így akár az is előfordulhat, hogy a 2023. december 31-ei határidő ez évben meghosszabbításra kerül.
Az alábbiakban igyekszünk a kutak engedélyezésével kapcsolatos mindennemű tudnivalót megosztani Önökkel, kérjük, figyelmesen tanulmányozzák át jelen tájékoztatót!
Fontosnak tartunk néhány lényeges fogalmat részletezni, illetve számos – a híradásokból, illetve más médiaforrásból származó, esetenként félreérthető megfogalmazású – hírt átfogóan értelmezni.
Hivatalunkhoz – a kutak engedélyezése tárgyában – érkezett megkeresések során több ügyfelünk is megemlítette az 1992. évet, mint elválasztó határdátumot – értesüléseik szerint az ez előtt létesített kutakkal kapcsolatosan nincsen teendő. Ugyan 1992-ben módosítások léptek hatályba a vízjogi szabályokban, viszont jelenleg valamennyi ásott és fúrt kút létesítése, fennmaradása, üzemeltetése – függetlenül a kút mélységtől, elhelyezkedéstől, a vízhasználat céljától és vízhasználat nagyságától – engedélyköteles.
Az alábbiakban összefoglaljuk a vízjogi szabályok változásaiból adódó időszakokat és a hozzájuk kapcsolódó jelenlegi kötelezettségeket:
Ásott kút esetén:
1.) 1965. 07. 01. napjáig bárki szabadon, vízjogi létesítési engedély nélkül ásathatott kutat a saját ingatlanán, ezért az 1965. előtt ásott kutakra most üzemeltetési engedélyt kell kérni.
2.) 1965. 07. 01. és 1992. 02. 15. napjai között nem kellett vízjogi létesítési engedélyt kérni ásott kút megépítéséhez és átalakításához, ha az alábbi feltételek egyszerre teljesültek:
- a) annak mélysége az első vízadó réteget követő záró réteget nem haladja meg;
- b) élővízfolyás, csatorna vagy állóvíz medrétől legalább húsz méter, a környezetükre szennyező hatású építményektől (pl. istálló, ól), az egyéb kutaktól, épületektől és a telek határaitól pedig az erre vonatkozó építési előírásokban meghatározott távolságban van;
- c) a víz kiemelése kézi erővel vagy olyan gépi berendezéssel történik, amelynek teljesítőképessége nem haladja meg a háztartás (háztáji gazdaság) indokolt vízszükségletének kielégítéséhez szükséges mértéket;
- d) továbbá, ha az ásott kutat nem fúrták meg és alakították át rejtett fúrt kúttá.
Ezekre a kutakra most üzemeltetési engedélyt szükséges kérni.
Amennyiben az 1965. 07. 01. és 1992. 02. 15. napjai között létesített ásott kút nem felel meg a fenti a)-d) pontokban szereplő feltételeknek, úgy vízjogi létesítési engedélyt kellett (volna) kérni a kút megépítéséhez, ezekre a kutakra jelenleg fennmaradási engedélyt kell kérni.
3.) 1992. 02. 15. után minden ásott kútra vízjogi létesítési engedélyt kellett (volna) kérni, az ilyen engedéllyel nem rendelkező kutakra most fennmaradási engedélyt szükséges kérni.
Fúrt kút esetében:
1.) 1960. 08. 08. napja előtt létesült fúrt kutakhoz még nem kellett vízjogi létesítési engedélyt beszerezni, viszont most üzemeltetési engedélyt szükséges kérni.
2.) 1960. 08. 08. és 1992. 02. 15 napjai között nem kellett vízjogi létesítési engedély fúrt kút megépítéséhez és átalakításához, ha az alábbi feltételek egyszerre teljesültek:
„10 méternél sekélyebb, illetve kézi kiemelésű vagy 1,5 LE alatti teljesítményű szivattyúval működtetett, kizárólag háztartási célokra használatos”
Ezekre a fúrt kutakra most üzemeltetési engedélyt szükséges kérni.
Amennyiben az 1960. 08. 08. és 1992. 02. 15. napjai között létesített fúrt kút nem felel meg a fenti feltételeknek, úgy vízjogi létesítési engedélyt kellett (volna) kérni a kút megépítéséhez, ezekre a fúrt kutakra jelenleg fennmaradási engedélyt kell kérni.
3.) 1992. 02. 15. napja után minden fúrt kútra vízjogi létesítési engedély kellett (volna) kérni, az ilyen engedéllyel nem rendelkező kutakra most fennmaradási engedélyt szükséges kérni.
Röviden összefoglalva:
– minden 1992. 02. 15. napja után létesített ásott és fúrt kút bejelentés-köteles, melyekre fennmaradási engedély adható ki;
– minden olyan kút, amely 1992. 02. 15. előtt jogszerűen került kivitelezésre – hiszen nem kellett engedélyt kérni rá – bejelentés-köteles, melyekre üzemeltetési engedély adható ki;
– minden olyan kút, amely 1992. 02. 15. előtt jogszerűtlenül került kivitelezésre – mivel engedély kellett volna kérni rá – bejelentés-köteles, melyekre fennmaradási engedély adható ki.
Amennyiben nem ismerik a saját ingatlanukon lévő kút építésének, kialakításának időpontját, kérjük abban az esetben is tegyenek eleget bejelentési kötelezettségüknek.
Abban az esetben, ha nem szeretnék a jövőben az adott kutat használni – esetleg már be is temették, de ezt nem tudják dokumentummal igazolni –, úgy most megszüntetési engedélyt szükséges kérniük.
A vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló 72/1996. (V.22.) Kormányrendelet rendelkezései szerint a települési önkormányzat jegyzőjének engedélye szükséges olyan kút létesítéséhez, üzemeltetéséhez, fennmaradásához és megszüntetéséhez, amely a következő feltételeket együttesen teljesíti:
- a kút helye nem érint vízbázis-védelmi védőterületet,
- a kút nem érint karszt-, vagy rétegvizet,
- a kút 500 m3/év alatti vízigénybevétellel üzemel,
- a kút épülettel rendelkező ingatlanon helyezkedik el,
- a kúttal kapcsolatos engedély vonatkozásában magánszemély a kérelmező,
- a kútból történő vízkivétel házi ivóvízigény és a háztartási igények kielégítését szolgálja, valamint
- a kút nem gazdasági célú vízigényt szolgál.
Amennyiben az előző feltételek közül bármelyik nem teljesül, úgy a vízjogi engedélyezési eljárás a területileg illetékes Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság (3525 Miskolc, Dózsa György út 15.) hatáskörébe tartozik.
Az alábbiakban a házi ivóvízigény és gazdasági célú vízigény fogalmát részletezzük:
Házi ivóvízigény: A polgár bejelentett lakóhelyeként nyilvántartott, épülettel vagy annak építésére jogosító hatósági határozattal, egyszerű bejelentéssel rendelkező ingatlanon a magánszemély részéről emberi fogyasztás céljából a személyes szükségletek kielégítéséhez szükséges, saját célú ivóvízműből biztosított, nem gazdasági célú vízigény.
Gazdasági célú vízigénynek minősül minden, a háztartási igénytől eltérő, azt meghaladó vízigény. A gazdasági cél nem azonos fogalom a mezőgazdasági céllal. A gazdasági célú vízigénybe bele tartozhat a locsolás, állattartás is, amennyiben ezzel az engedélyes nem saját háztartási igény elégít ki, tehát gazdasági haszonra tesz szert.
Az engedélyezési eljárás egyik leglényegesebb állomása a fennmaradási-, létesítési- és üzemeltetési engedélyre vonatkozó kérelem kitöltése, valamint – amennyiben szükséges – a kapcsolódó dokumentáció elkészítése, majd ezek benyújtása hivatalunkhoz.
Az említett, engedélyezéshez szükséges dokumentációt fúrt kút esetén kizárólag kútvizsgáló/kútfúró/geográfus szakember állíthatja ki. Ásott kutak engedélyeztetése esetén is javasolt szakember segítségének igénybevétele, mivel az engedély megadására irányuló kérelem-nyomtatványt speciális adatokkal szükséges kitölteni.
Az engedélyezési eljárás megindításához szükséges kérelem nyomtatványt, valamint a hozzá készült részletes kitöltési útmutatót hivatalunkban (3623 Borsodszentgyörgy, Szentgyörgy út 143.), kizárólag ügyfélfogadási napokon (hétfő, szerda és péntek) tudják igényelni.
Szeretnénk felhívni szíves figyelmüket arra, hogy az engedélyeztetési eljárással kapcsolatos tudnivalókat és információkat jelen tájékoztató, illetve a kérelem nyomtatvány segédlete tartalmazza – munkatársaink a kutak engedélyeztetésével kapcsolatban várható ügyfélszámra tekintettel, csak nagyon korlátozott időtartamban tudnak további felvilágosítást nyújtani.
Az ügyintézés és annak határideje: A vízjogi engedélyezési eljárás ügyintézési határideje maximum 60 nap. Az eljárás a kérelemnek hivatalunkhoz történő megérkezését követő napon indul. Az ügyintézési határidő az eljárás megindulásának napján kezdődik. Az engedélyezési eljárás hatóságunk részéről – amennyiben nem merül fel hivatalunk irányából hiánypótlási felhívás – határozat meghozatalával zárul, mely iratot tértivevényes küldeményként kézbesítjük a kérelmező részére, a kérelemben rögzített címre.
Aki a 2023. december 31. napjában megállapított határidőig nem kér fennmaradási engedélyt a korábban engedély nélkül, vagy attól eltérően létesült kútra, annak 2024. január 1. napjától vízgazdálkodási bírságot szükséges fizetnie.
Az engedély nélküli kutak tulajdonosaira pénzbeli bírság szabható ki. A bírság az engedély nélkül létrehozott építmény értékének 80%-áig, engedély nélküli vízimunka vagy vízhasználat esetén 1.000.000.- Forintig terjedhet. A természetes személyre kiszabott bírság összege nem haladhatja meg a 300.000.- Forintot.
A kút bejelentési-, illetve engedélyezési eljárása illeték- és díjfizetés mentes, ugyanakkor fontos kihangsúlyoznunk, hogy az eljárás során felmerülő egyéb költségek, valamint a dokumentáció készítés költségei a kérelmezőt terhelik.
Borsodszentgyörgy, 2023. április 20.
Borsodszentgyörgy Község Önkormányzata